Merak Edilen Konular

Eylül 5, 2020 Yazar admin 0

– HTL Güneş UVG ürünleri hangi zararlı mikrop ve bakterilere karşı etkili bir koruma sağlamaktadır?

HTL ürünleri Corona virüsü başta olmak üzere birçok virüs, bakteri, küf, mayt, mantar ve spor gibi mikroorganizmalar üzerinde etkilidir. DNA/RNA sı olan mikroorgnizmalara karşı etkili olduğu ıspatlanmıştır. Ultraviyole-C nin etkili olduğu patojenleri (mikroorganizmaları) ve etki süresini gösteren çalışma için tıklayınız.

– HTL güneş UVGI ürünlerinin Coronavirüs salgınına karşı koruma sağladığına dair bilimsel bir test ve sertifika var mıdır?

UV-C (UVGI) üzerine dünyada yapılan birçok araştırma ve test vardır. Bu testlerin bir kısmı da coronaviruse yöneliktir. HTL GÜNEŞ UVGI olarak ürünlerimizin coronavirus’e karşı etkisini bağımsız labaratuvarlarda test edilmiştir. Test sonucu için tıklayınız.

– HTL Güneş UVG ürünlerinin koruyucu etkilerine dair bilimsel rapor ve sertifiklar var mıdır? 

Bu konuda birçok bilimsel çalışma olduğunu söyleyebiliriz. Bu test edilebilir bir durumdur. Mikroorganizma olan iki şuş alınır. Birisi oda ortamında tutulur, birisi de Ultraviyole ışık altında tutulur. Sonra iki şuş karşılaştırılır. Aralarında oluşan fatk oransal olarak ifade edilir. Buna ilişkin bilimsel makalelerden bir kaçı için tıklayınız. Ürünümüze ilişkin test sertifikası için tıklayınız.

– HTL Güneş UVG ürünlerinin diğer ultraviyole ürünlerden farkı nedir? 

Bilinçsiz olarak üretilen UV cihazları fayda kadar zarar da verebilirler. UV cihazları çalıştıkları esnada mikroorganizmalara zarar verdikleri gibi insan ve evcil hayvanların gözlerinde göz kuruluğuna sebep olurlar. Ayrıca insan cildinde uzun süreli maruz kalmalarda ciltaltına işleyerek cilde zarar verir. Bu nednele UV cihazları insan ve evcil hayvanın bulunmadığı zamanlarda çalıştırılmalıdır. Ancak dışardan gelen kişiler ortamda UV cihazın çalıştığını bilmek zorunda değildirler ve bunu da farkedemeyebilirler. Bu nedenle kontrolün sadece manuel yapılması yanında cihaz üzerinde varlık/hareket sensörleri ile ortamda canlı bulunması durumunda cihazın otomatik kapanması veya çalışmaya başlamaması sağlanmalıdır. HTL cihazlarında bu mekanizma standart olarak bulunmaktadır.

Ayrıca UVC cihazlarının sürekli çalışmasına gerek yoktur. UVC cihazlarının çalıştığı alana göre etkili mesafe ve zaman çizelgesi mevcuttur. Bu çizelgeye göre set edilirler. Mekanın gerektirdiği zaman kadar çalışırlar ve kendiliklerinden kapanırlar. Ortama bir canlı girince bu set edilen zaman sıfırlanır ve ortam terkedilince cihaz tekrar çalışır. Böylece mekanların her kullanımdan önce sterilizasyonu sağlanır.

HTL GÜNEŞ UVGI lerde frekans ayarları bilinmeyen noname UV ışıklar kullanılmaz. HTL GÜNEŞ UVGI sadece onaylı ve patentli markalı ürünleri kullanır. Kalite bizim için önemlidir. Yanlış frekansta kullanılan ışıklar fayda sağlamayacak ya da yeterince fayda sağlamayacaktır.

HTL GÜNEŞ UVGI cihazları hertürlü elektromanyetik/mekanik testten geçirilmiş ve CE kalite belgesine sahip ürünlerdir.

HTL GÜNEŞ UVGI ürünleri 2 yıl garantili olarak satılmaktadır.

HTL firması ISO 9001 kalite belgesine sahip bir firmadır. 25 yılı aşkın süredir HTL firması temiz oda, kuru oda, yüksek patojenli virüs odaları taahhüt ve iamalatı yapan uzman bir firmadır. HTL firmasının tanımak için tıklayınız.

– HTL Güneş UVG ürünlerinin hava temizleyici ürünlerden farkı nedir?

Hava temizleyici ürünler hepafiltre ile veya UVC ışığı ile birlikte hepafiltre ile havayı içerisinden geçirerek temizlemektedir. İç ortamdaki havayı devirdaim ettirmektedirler. Bu ürünler de ortamdaki havanın sterilizasyonu için faydalıdır. Ancak bu ürünler ortamdaki kirli havayı içinden geçirdikten sonra temiz olarak tekrar ortama bıraktıklarında tekrar kirli hava ile karışmaktadır. Ortamdaki havanın kirliliği azalmakta ama bu uzun süre alacak şekilde temiz hava kirli hava karışımının uzun süreli devamı şeklinde olmaktadır. Ayrıca hava sirkilasyonu yatay ve dikey yüzeyler için bir fayda sağlamamaktadır. Ancak UVC ışığın dış ortama sızmaması şartıyla kullanılabilir. Bu ürünlerin çok uzun süre kullanılması durumunda ozon üretmediğinden emin olunmalıdır.

HTL GÜNEŞ UVGI ise doğrudan ışık ile temizler. Işığın gördüğü hava ve dikey / yatay tüm yüzeyleri mikroorganizmalardan arındırır. Hava temizleyicilerden dezavantajı insan yokken uygulanabilmesidir. Onlardan avantajı ise kısa sürede yüksek oranda %99,99 oranında sonuç elde edilebilmesidir. Ayrıca sadece havada değil yatay ve düşey tüm yüzeylerde etkili olmasıdır.

– HTL Güneş UVG ürünlerinin ozon gazlı temizleyici ürünlerden farkı nedir? 

Ozon ve hidrojen peroksit gazı da patojenleri temizlemede etkin yöntemlerdendir. Ancak bu gazlarla temizlik yapabilmek için ortamın cabin türü sızdırmaz kapı ve havalandırma sistemine sahip olması gerekir. Bu gazlarla temizlik de %99,99 un üzerinde sonuç elde edilir. Ancak uygulaması zor, kısıtlı, uzun ve maliyetlidir. Uçaklar, otobüsler, solunum cihazlarının içi, BSL3 labaratuvarlarında bu yöntemler kullanılabilir. Bu gazların kullanımının mümkün olmadığı yerlerde uygulaması kolay ve kısa süreli ve az bir elektrik tüketimiyle aynı sonucu alabilecek tek yöntem UVC (UVGI) yöntemidir. Ayrıca piyasadaki birçok üründe ampul koruması bulunmamaktadır. UVC ampullere el ile temas edilmemesi için tel ile muhafaza bulunmalıdır. Ampullere eldiven ile temas edilmelidir. HTL firması daha önce ameliyathanelerde, labaratuvarlarda ve özel yerlerde kullanılabilen bu ürünü günlük hayatta güvenle ve kolay kullanım için HTL GÜNEŞ UVGI ürünlerini hizmetinize sundu. Ürünlerimiz için tıklayınız.

– HTL Güneş UVG ürünlerinin insan ve evcil hayvanlara zarar vermemeleri nasıl sağlanmaktadır?

Ultraviyole ışıklar bildiğiniz gibi 100 ile 400 arasındaki ışıklardır. 0 ile 100 arasındaki ışıklar röntgen filminin de çekildiği X ışınlarıdır ve zararlıdır. 100 ile 200 arasındaki ışıklar ozon üreten ışıklardır. 200 ile 300 arasındaki ışıklar ise UV-C dediğimiz mikroorganizmaların DNA ve RNA sını parçalayan ışıklardır. Bunlardan en etkilisi 254 dalga boyunda olan (UVGI) ışıklardır.  HTL GÜNEŞ UVGI üzerindeki sensörler ile cihaz açık olsa bile ortamda insan ve evcil hayvan varken çalışmaz. Cihaz çalışıyorken ortama bir insan veya evcil hayvan girerse hemen kapanır. Böylece ortamdaki insan ve hayvanlara zarar vermez.

– HTL Güneş UVG ürünlerinde yer alan sensörler ne işe yaramaktadır? Sensörlerin çalışmaması-aniden durması-takılması ve benzeri teknik sorunlarla karşılaşılırsa nasıl bir güvenlik önlemi bulunmaktadır?

HTL GÜNEŞ UVGI nin cabin modelinde çift sensör bulunmaktadır. Bunun nedeni cabin modelinin tavan ve duvarda sabit kalacak olması ve bu üründen habersiz kişilerin bulunduğu ortamda çalışacak olmasıdır. Sensörlerden birisinin algılaması yeterli olmaktadır. Ayaklı ev ve ofis modelinde tek sensör bulunmakadır. Bu ürün sahibi tarafından açılıp kapatılacağı için ikinci bir sensöre ihtiyaç duyulmamıştır. Sensörlerin bozulması halinde ürün hiç çalışmayacak ve böylece insan ve hayvana zarar vermeyecektir. Bu durumda ürünün servise gönderilmesi gerekecektir.

– HTL GÜNEŞ UVGI mikroorganizmaları ne kadar mesafede ne kadarlık sürede öldürüyor?

Her mikroorganizma için etkili mesafe ve etkili süre farklı olabilmektedir. Bunun için yapılmış bilimsel araştırmalardan derlediğimiz çalışmamız için tıklayınız.

Coronavirus için ise etkili mesafe ve süre tablosuna erişmek için tıklayınız. HTL firması tarafından yapılan corona virüsü için süre ayar tablosu için tıklayınız.

– HTL GÜNEŞ UVGI nin ampulünün kullanım ömrü ne kadardır?

HTL GÜNEŞ UVGI ışıkları 9000 saat kullanım ömrüne sahiptir. Ampulün ömrü tükendiğinde tavsiye ettiğimiz yenisi değiştirilmesi yeterlidir. Ampulleri ürünün yaylı telini çıkardıktan sonra eldiven ile kendiniz değiştirebilirsiniz veya bir elektrikçiye değiştirtebilirsiniz. Ampullere el ile temas etmeyiniz. Ürün ampulü tel ile koruma altına alınmamış uv ürünlerini tercih etmeyiniz. Plexy UV ışığı %95 oranında geçirmez. Işığı plexy malzeme arkasından yansıtan ürünlerin bir faydasının olmadığını unutmayınız.