Ultraviyole Nedir?

Eylül 4, 2020 Yazar admin 0

Ultraviyole Nedir?

Güneş ışıklarının mikropları öldürdüğü hepimizin bildiği bir gerçektir. Bu nedenle yaz aylarında virüse dayalı gribal hastalıkların bulaşıcılığı azalır. Bunun nedeni güneş ışıkları içerisinde bulunan ultraviyole dalga boyundaki ışıkların mikroorganizmaların DNA/RNA bağlarını parçalamasıdır. 100 ile 400 dalgaboyundaki ışıklara ultraviyole denilmektedir. Bu ışık kristal camdan %95’ler oranında geçebilmekte iken temperli cam, buzlu cam ve pleksi camdan ise %5 ler civarında geçmektedir. Mikroorganizmaların DNA/RNA bağlarını 200 ile 300 aralığındaki UV-C bandındaki tüm ultraviyole ışıklar parçalasa da en etkin dalga boyu 253,7 olarak ölçülmüştür. Bu dalgaboyuna UVGI ismi verilmiştir.

Bilim adamları güneşte doğal olarak bulunan UVGI dalga boyunu labaratuvar ortamında üretmeyi başarmışlar ve UVGI lambalar güneşin giremediği ortamlar için sterilizasyonda önemli bir çözüm olmuştur. Labaratuvar, ameliyathane ve gıda üreticilerinin hijyen koşullarını maksimum sağlamak için kullandıkları bu ışığı bireylerin de güvenle kullanabilmeleri için bu alanda 27 yıllık deneyimi olan, üretim yetkilisi bulunan HTL firması size sunduğumuz ürünleri geliştirdi. Coronavirus salgını ile bireysel ve toplumsal hijyen hiç olmadığı kadar önem kazandı.

İnsanların toplu olarak bulundukları mekanların hijyen koşulları için birçok tedbir alındı. Mekanların hijyen temizliği için, yıkama, silme, dezenfektan kullanma, kabin türü yerlerde ozon veya hidrojenperoksit kullanma, havalandırma, filtrasyonla hepa filtreler çözüm olarak kullanılmaktadır. Ayrıca eldiven, kolonya kullanma, mesafe ve maske de diğer tedbirler arasında yerini almıştır.

Toplu kullanılan asansör, toplantı salonları, noterler, otel odaları, hastane odaları, banka şubeleri, kapalı cafe/restaurantlar, alışveriş merkezleri, soyunma kabinleri, petrol istasyonlarının lavabo kısımları, gibi alanların hijyen koşulları yine de tam sağlanamamaktadır. Bu yerlerin her kullanımdan sonra ultraviyole ışıkla temizlenebilmesi için ürünlerimiz modifiye edilmiştir. İnsan ve canlıya duyarlı olan ürünlerimiz insan ve canlı bulunduğu sırada çalışmayacak şekilde tasarlanmıştır. Ürünlerimiz mekanlar boşaldığı zaman yeni kullanımdan önce, önceki kullanımdan kalabilecek muhtemel patojenleri %99,99 oranında yok etmektedir.

ULTRAVİYOLE IŞIKLA İLGİLİ PHILIPS FİRMASININ BİR VİDEOSUNU İZLEMENİZİ SİZLERE TAVSİYE EDİYORUZ.